Wicepremier Pawlak wręczył nagrody „Polski Produkt Przyszłości”

Oprac. e-sieci. na podst. mg.gov.pl | 25/11/2008 15:10

„Nagrodzone projekty pokazują, że w Polsce istnieje dynamicznie rozwijające się środowisko naukowe, które wdraża wyniki badań o istotnym znaczeniu dla gospodarki” – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień konkursu Polski Produkt Przyszłości. Gala odbyła się 24 listopad br. w Warszawie.


REKLAMA




Wicepremier Pawlak podkreślił, że najlepszymi osiągnięciami z zakresu innowacyjności mogą pochwalić się zespoły badawcze, które współpracują bezpośrednio z przemysłem. – Tego rodzaju pomysły mają okazję przejść weryfikację rynkową i osiągnąć sukces – powiedział. Przypomniał również, że w tym roku weszła w życie ustawa o wspieraniu działalności innowacyjnej. – Nowe przepisy zmniejszyły próg wymagań, który uprawnia przedsiębiorcę do otrzymania statusu jednostki badawczo-rozwojowej. Po obniżeniu go z 50 do 20 proc. więcej firm ma możliwość stać się JBR-em – podkreślił wicepremier. Zwrócił także uwagę na znaczenie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla rozwoju nowoczesnych rozwiązań. – Liczymy, że środki europejskie z tego programu będą w przyszłości istotnym czynnikiem wzrostu innowacyjności naszej gospodarki – podkreślił. Prezes PARP Danuta Jabłońska zwróciła uwagę, że jest to już XII edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości. Podkreśliła również, że agencja od wielu lat wspiera innowacyjne rozwiązania stosowane przez polskie firmy. – Celem naszego konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, które mają szansę zaistnieć na rynku polskim i międzynarodowym – dodała.
W tym roku konkurs Polski Produkt Przyszłości został przeprowadzony w czterech kategoriach.
1. Nagrodę w kategorii „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej” otrzymał zespół łopatek dyszowych turbiny niskiego ciśnienia silnika GEnx-2B zgłoszony przez firmę Avio Polska Sp. z o.o. z Bielska Białej.
2. W kategorii „technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej” – linia technologiczna do odzysku surowców z opakowań wielowarstwowych zgłoszona przez firmę Kamitec Sp. z o.o. z Warszawy.
3. Wyróżnienie w kategorii „wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej” – otrzymał system rehabilitacji kardiologicznej PELETON plus zgłoszony przez Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM z Zabrza.
4. Nagrodę w kategorii „technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej” – otrzymał optymalizator immunologiczny (SILO) zgłoszony przez Transition Technologies S.A. z Warszawy.
Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznana została również nagroda specjalna Ministra Gospodarki „eCO2 innowacja” dla produktu o największym potencjale w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Otrzymała ją firma Avio Polska Sp z o.o.
Konkurs Polski Produkt Przyszłości organizowany jest od 1997 r. Od 2002 r. organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych technik i technologii, które mają szansę zaistnieć na rynku polskim. Konkurs skierowany jest do innowacyjnych przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, instytutów naukowych, zakładów doświadczalnych, a także indywidualnych wynalazców z krajów UE.