Oprac. e-sieci.pl | 09/09/2008 15:25
W jaki sposób zminimalizować koszty produkcji? Producenci znaleźli sposób, który może być przeoczony przez nieuważnych klientów. Na czym on polega? Na tym, by zmniejszyć ilość produktu w opakowaniu pozostawiając jednocześnie starą cenę.
REKLAMA
Wedel do pudełek Ptasiego Mleczka wkłada 420 g słodyczy, choć wcześniej do takiego samego opakowania wkładano 450 g. Cena pozostała taka sama. Kolejny przykład – Nestle do opakowania mleczno-ryżowej kaszki dla dzieci pakuje tylko 250 g produktu, choć wcześniej było to 250 g. W supermarketach można kupić kostki masła o wadze 170 g, choć standard to 200 g. Badania UOKiK, wskazują, że aż 78% klientów, dokonując wyboru zakupu, kieruje się ceną, etykiety czyta tylko 19% badanych. Dlatego też łatwo możemy przeoczyć wagą produktu, jeżeli tylko jego cena się nie zmienia. „Klient może się bronić tylko w jeden sposób: czytając uważnie etykiety oraz wywieszki z cenami na półkach” - mówi Małgorzata Cieloch z UOKiK - Na wywieszkach sprzedawca ma obowiązek podać cenę produktu w przeliczeniu na litry lub kilogramy”.